Turek miastem tkaczy
Tkacze znacząco przyczynili się do rozwoju Turku. W dużej mierze to im zawdzięczamy dzisiejszy obraz naszego miasta. Warto zatem przypominać, kultywować i zachować jak najdłużej tradycje regionu. To właśnie tkacze i tradycje tkackie były tematem przewodnim spotkania, które odbyło się 16 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku.
 

We wtorkowe popołudnie sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej wypełniła się Seniorami z Programu 50+, którzy tym spotkaniem kończyli kolejny semestr oraz uczestnikami i opiekunami Konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną. Podczas spotkania dokonano podsumowania i wręczenia nagród laureatom Konkursu Multimedialnego pod hasłem „Tradycje tkackie – Turek miasto tkaczy”, który został ogłoszony wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich miasta Turek i powiatu tureckiego przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Mirandą i Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Hasło Konkursu miało skłonić uczestników do zaprezentowania miejsc, przedmiotów, produktów i tradycji związanych z szeroko rozumianym tkactwem.

Komisja Konkursowa w składzie: Bartosz Stachowiak – dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Katarzyna Grabowska-Szadek – specjalista ds. Produktu i Rozwoju Nowego Produktu firmy Miranda, Anita Nawrot – główny specjalista ds. urządzeń komputerowych i elektronicznych Miejskiej Biblioteki Publicznej postanowiła przyznać dwie nagrody w dwóch kategoriach oraz dwa wyróżnienia. Nagrodę w kategorii szkół średnich otrzymały Sylwia Jaśkiewicz oraz Paulina Maciaszek z Zespołu Szkół Technicznych w Turku, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych Magdalena Bazela i Gabriela Brzęcka z Gimnazjum nr 1 w Turku. Wyróżnienia trafiły zaś do Alicji Włodarczyk i Nikoli Mastalerz z Gimnazjum nr 1 w Turku oraz Julii Kluska również z Gimnazjum nr 1 w Turku.

Głównym fundatorem nagród w Konkursie była Miranda. Nagrody ufundowali również Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Zebrani na spotkaniu z zainteresowaniem obejrzeli nagrodzone prezentacje multimedialne oraz krótki film z lat sześćdziesiątych pt. „Tureckie strony”.Miłym akcentem kończącym spotkanie był występ artystyczny utalentowanych dzieci i młodzieży, którzy przygotowywali się pod czujnym okiem Pani Anety Janiak – nauczyciela muzyki w Gimnazjum nr 1.

Materiał prasowy MBP