Witrualna czytelnia książek

Czytelnię książek elektronicznych z bogatym wyborem publikacji z różnych dziedzin wiedzy, własną e-półkę z książkami – czytaną online, możliwość zaznaczania w tekście, robienia notatek, dodawania zakładek, wyszukiwania słów i fraz, bibliotekę zawsze przy sobie oraz możliwość czytania z każdego miejsca (dom, praca, uczelnia, biblioteka) i na każdym urządzeniu (laptop, tablet, smartfon) – oto co zyskuje czytelnik, dzięki poszerzeniu oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku , razem z innymi wielkopolskimi bibliotekami, przystąpiła do zawiązanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Konsorcjów Wielkopolskich Bibliotek. Umożliwia to współpracę z dwoma wydawnictwami, które posiadają licencje na platformy obsługujące czytelników w zakresie udostępniania książek elektronicznych – e-booków: Wydawnictwem PWN z Warszawy – oferującym platformę IBUK Libra oraz Wydawnictwem Helion z Gliwic, oferującym platformę NASBI.

IBUK Libra posiada e-booki w różnych kategoriach tematycznych z przewagą wydawnictw popularnonaukowych obejmujących nauki ekonomiczne, społeczne, humanistyczne, ale również czasopisma oraz beletrystykę – łącznie około 10 tysięcy tytułów. Platforma NASBI posiada profil popularno-naukowy z przewagą wydawnictw informatycznych i biznesowych – łącznie ponad 2 tysiące tytułów.


Biblioteka przystępując do Konsorcjów wzbogaci swój księgozbiór o wiele nowych pozycji z różnych dziedzin wiedzy. Sama platforma IBUK Libra zapewnia nam dostęp do 1391 wykupionych i darmowych publikacji. Zakupione przez nas i inne wielkopolskie biblioteki książki można czytać zarówno na wszystkich komputerach pracujących w sieci bibliotecznej bez konieczności logowania, ale także w domowym zaciszu, po uprzednim zaopatrzeniu się w kod. Co ważne, z  tej samej publikacji może jednocześnie korzystać pięciu czytelników.

 

Aby otrzymać kod dostępu do platform i cieszyć się nowymi możliwościami z poziomu domowego komputera, tabletu czy smartfonu wystarczy być zarejestrowanym czytelnikiem turkowskiej biblioteki i poprosić o indywidualny kod pracowników Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży lub Czytelni Książek i Czasopism. Platforma NASBI zostanie uruchomiona w połowie lipca, działa już natomiast platforma IBUK Libra. Kod będzie zapewniał dostęp do wirtualnej czytelni na tejże platformie aż do 30 czerwca 2016 roku.

Równie proste, jak uzyskanie dostępu jest samo korzystanie z IBUK Libra. Trzeba założyć konto na www.libra.ibuk.pl i zalogować się do serwisu, następnie z opcji „Ustawienia” (prawy, górny róg) należy wybrać „Moje biblioteki” i nacisnąć na guzik „+ DODAJ BIBLIOTEKĘ”. Kolejny krok to zaznaczenie opcji KOD PIN i wpisanie otrzymanego od bibliotekarza kodu.

Mamy nadzieję, iż umożliwienie dostępu do współczesnych technologii przysporzy nam jeszcze więcej wiernych czytelników. Gorąco zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!


Materiał prasowy MBP